مقالات در زمینه طراحی و ساخت سایت و همچنین دامنه و هاستینگ
دنیای سئو در سال 2015 میلادی

سئو پیوسته در حال تغییر می باشد و برای آنکه عملکرد درستی داشته باشید می بایست پیوسته خود را به روز نمایید و در نتیجه می توانید وب سایت خود را به درستی نگهداری نمایید. در این مقاله وضعیت سئو را در 2015 بررسی می نمایم.

نسخه موبایلی اهمیت بیشتری پیدا کرده است

با توجه به رشد بسیار کاربران موبایلی اینترنت پشتیبانی وب سایت از موبایل اهمیت بیشتری پیدا نموده است. در صورتی که کاربر از موبایل برای رویت وب سایت شما استفاده نماید اگر سایت شما نمایش درستی در موبایل داشته باشد در سایت شما باقی می ماند در صورتی که که نمایش وب سایت در موبایل مشکل داشته باشد و کاربر برای رویت وب سایت به مشکل برخورد نماید ممکن است سایت شما را ترک نماید و وارد سایتی گردد که نمایش درستی دارد. امروزه موتورهای جستجو برای نسخه موبایلی وب سایت نیز اهمیت بیشتری قائل هستند و مخصوصا در موبایل سایت هایی که نسخه موبایلی دارند را در نتیجه بهتری قرار می دهند و اخیرا گوگل عنوان mobile-friendly زمانی که شما از موبایل برای جستجو استفاده می نمایید کنار سایت هایی که نسخه موبایلی دارند نمایش می دهد. بنابراین در صورتی که قصد طراحی وب سایت دارید بهتر است قابلیت پشتیبانی از موبایل را به آن اضافه نمایید همچنین در صورتی که قبلا سایت خود را طراحی نموده اید بهتر است نمایش آن را در موبایل و تبلت بهینه سازی نمایید. بهترین روش ایجاد نسخه موبایلی وب سایت ریسپانسیو نمودن وب سایت می باشد که در این روش برای سایزهای مختلف صفحه css های مختلفی در نظر گرفته می شود. برای آنکه بدانید وب سایت شما نسخه موبایلی دارد و یا خیر به آدرس https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly مراجعه نمایید.

امنیت وب سایت

گوگل در این مقاله خود اعلام نموده است https-encryption را به عنوان یکی از سیگنال های رنکینگ در نظر می گیرد. امنیت وب سایت برای همگان مهم می باشد و این به آن معنا می باشد که سایت های https رنک بهتری در مقایسه با سایت های http معمولی می گیرند. البته مشکلی که با https وجود دارد کندی سرعت مرور وب در این محیط می باشد که ممکن است این چالش را ایجاد نماید که وب سایت خود را به https منتقل نماییم و یا خیر. با توجه به تجربه بهتر است که سایت خود را به https تبدیل ننمایید البته این موردی است که ممکن است بعدا دوباره لازم باشد در مورد آن تصمیم گیری گردد. البته همیشه سعی نمایید سایت خود را هر چه می توانید بیشتر امن سازی نمایید تا سایت شما دچار مشکلات امنیتی نگردد تا گوگل از ارزش وب سایت شما نکاهد.

خداحافظ با اسنیپت مولفان

قبل از این گوگل اطلاعات نویسنده مقاله و مطلب را در صورت وجود زیر نتیجه جستجو نمایش می داد که معمولا شامل تصویر و نام نویسنده مقاله بود. گوگل این اطلاعات را از این پس به صورت کامل نمایش نمی دهد و تاثیری در نتیجه جستجو نخواهد داشت. گوگل این اقدام را پس از آنکه متوجه شد نمایش این اطلاعات تاثیری در نتایج جستجو ندارد انجام داد.

مطالب مفید مهمتر از قبل

محتوا پادشاه می باشد. اهمیت وجود محتوای مفید و کامل در سایت بسیار بیشتر از قبل گردیده و گوگل و سایر موتورهای جستجو اهمیت بیشتری برای کیفیت و عمق مطالب وب سایت قائل هستند و بنابراین بر روی ارائه مطالب با کیفیت، مفید، کامل و مورد نیاز در زمینه شغلی خود اقدام نمایید. سعی نمایید به عنوان مثال هفته ای یک بار در سایت خود مقاله جدید بارگذاری نموده تا سایت شما از دید موتورهای جستجو وب سایت فعالی به نظر آید و همچنین به جای آنکه تعداد مقالات وب سایت خود را بالا ببرید بر روی کیفیت مقالات خود تمرکز نمایید.

پیوسته به روز باشید. مقاله آموزش سئو دارکوب آخرین تغییرات و روش های سئو را ارائه می نماید بنابراین این صفحه را به لیست علاقه مندی های خود اضافه نمایید و برای آنکه از تغییرات آن با خبر شوید صفحه احمد بالوی پور در گوگل پلاس و یا لینکدین را لایک نمایید.

لینک:

دنیای سئو در سال 2015

+ نوشته شده در یکشنبه بیست و هشتم دی 1393 ساعت 12:14 توسط طراحی سایت دارکوب بدون نظر

 

هاست ابری نوعی از میزبانی وب میباشد که بروی سرورهای مختلف عمل می کند. از طریق هاست ابری وب سایت می تواند دسترسی به قدرت پردازش چندین سرور متعدد توزیع شده در یک دوره از زمان را بدست آورد.
از طریق هاست ابری هر وب سایت می تواند نیازهای محاسباتی خود را در سراسر ابری که همان اینترنت میباشد توزیع کند. برخی از مزایای استفاده از هاست ابری در زیر میباشد:
1 ) با استفاده از میزبانی وب ابری شما عاری از مشکلات ایجاد شده توسط استفاده ناگهانی از وب سایت خواهید بود چون وب سایت همه بار لود خود را در سراسر شبکه مساوی خواهد کرد.
2 ) هاست ابری به شما اجازه تخصیص سریع منابع از مرکز منابع به مکان مورد نطر خود را می دهد ( با هر سرور فیزکی محدود این کار نمی شود انجام داد ).
3 ) مزیت عمده هاست ابری مقیاس پذیری بالای آن است که به شما اجازه مقیاس پذیری سریع و آسان در مصرف منابع را می دهد و می توان آن را به صورت خودکار یا دستی انجام داد.
4 ) در میزبانی وب ابری تمام قطعات نرم افزار جداناپذیر خواهد بود در نتیجه شکسته شدن یک قطعه و یا خرابی هر یک از نرم افزار ها بر وب سایت هیج تاثیری نخواهد گذاشت.
امنیت
امنیت یک چیز حیاتی برای هر وب سایت میباشد.اکثر ارائه دهنده گان خدمات میزبانی وب ابری برنامه هایی را توسعه داده اند که وب سایت شما را از هر گونه دسترسی غیر مجاز و هر گونه خطرات اینترنتی محافظت می کند. با این حال این برنامه ها استاندارد نمیباشند از این رو هاست ابری همان سطح امنیتی که در هاست های عادی ارائه می شود را نمی دهد امنیت هاست ابری بیشتر از هاست های معمولی میباشد.
هزینه خدمات هاست ابری
بسیاری از شرکت های ارائه دهنده هاست ابری هزینه را بر اساس مقدار محاسباتی استفاده شده از مشتریان خود تعیین می کنند. هزینه خدمات هاست ابری شبیه شرکت های ارائه دهنده خدمات آب و برق میباشد. دقیقا مثل این شرکت های شرکت های ارائه دهنده هاست ابری سیاست هزینه را بر اساس مقدار استفاده مشتری خود می گذارند.
سورس:
+ نوشته شده در سه شنبه بیست و سوم دی 1393 ساعت 12:6 توسط طراحی سایت دارکوب بدون نظر

 

هاست یک سرویس در اینترنت می باشد که به اشخاص، شرکت ها و سازمان ها این اجازه را می دهد تا وب سایت خود را در اینترنت در معرض نمایش بگزارند.
این قانون اجازه اجاره فضا و پهنای باند را از طریق یک شرکت به طوری که شما می توانید وب سایت خود را منتشر کنید می دهد. و این شرکت ها رابط بین یک فرد و یا یک کمپانی و بازدید کنندگان شبکه جهانی وب میباشند. شرکت وب هاستینگ این امکان را به وب سایت شما می دهد که هر کس بتواند به آن دسترسی داشته باشد.
خدمات وب هاستینگ با ارائه فضا بر روی کامپیوترهای قوی ( وب سرور ) و توسط یک شبکه با سرعت بالا برای بالا نگه داشتن وب سایت شما اجاره می دهند. هنگامی که کسی آدرس وب سایت شما را تایپ می کند او با وب سرور شما ارتباط برقرار می کنند و در انجا می تواند وب سایت شما را مشاهده و دانلود صفحات وب سایت شما را انجام دهد. انواع بسیاری از میزبانی وب در بازار وجود دارند به مانند هاستینگ به اشتراک گذاشته شده، نماینده میزبانی وب هاستینگ اختصاصی و غیره وجود دارد.
چندین مزایا در وب هاستینگ وجود دارد مانند اینکه وب هاست مشتریان را با فضای سرور آشنا می کند و آنها می توانند فایل های خود را در آن ذخیره کنند. همچنینی هاست ارائه کننده پهنای باند ضروری که می تواند به وب سایت برای رسیدگی به تعداد زیاد بازدید کنندگان یعنی ترافیک کمک کند. تعداد زیادی ز حساب های ایمیل می تواند بروی یک وب هاست ایجاد شود. همچنین تبلیغات هم می تواند یک فرایند خوبی در وب هاست باشد. و یکی دیگر از مزایای خوب وب هاستینگ ارائه فرصت های شغلی برای افراد است که می توانند به عنوان نمایندگان فروش وب هاستینگ عمل کنند.
میزبانی وب محلی به معنای هاستینگ در همان کشور یا ایالت یا منطقه میباشد. برخی از مزایای استفاده از خدمات هاستینگ محلی عبارتند از مشتری می تواند با کادر فنی شرکت هاستینگ از نزدیک بازدید کند و موضوعات نگران کننده خود را با آنها در میان بگذارد.میزبانی محلی می توانند پشتیبانی فنی 24 ساعته در 7 روز هفته را ارائه دهد.
منبع:
+ نوشته شده در شنبه بیستم دی 1393 ساعت 11:21 توسط طراحی سایت دارکوب بدون نظر

 

من نوشتن بخشی از این مقاله را با خواندن مقاله  Download Squad article که یک پست با عنوان " آیا این وب سایت برای همه یا فقط برای من غیر قابل مشاهده یا پایین میباشد؟ " الهام گرفتم و تصمیم برای نوشتن این مقاله و راه های فهمیدن غیر فعال بودن وب سایت را کردم. در خود این مقاله سوالات دیگری هم از مردم بیان شده بود مانند این که چه سرویسی برای تشخیص پایین بودن وب سایت در اینترنت ذکر شده است؟ یا پایین بودن وب سایت مشکل از طرف کاربر است یا خود هاست؟ بعضی ها هم در کامنت یاد کرده اند که سرویس های چک کردن وب سایت نتایج نادرستی دارد و این سرویس ها زمان تا زمان چک می کنند و نتایج آنها زمانی میباشد. این گونه سؤال ها من را قانع کرد تا من هم کامنتی از راه های تشخیص پایین بودن واقعی وب سایت بنویسم.
را ه های چک کردن این که وب سایت پایین است یا بالا در حال اجرا باید سریع باشد شما نمی خواهید وقت خود را برای تجزیه و تحلیل فایل های لوگ بزرگ تر هدر بدهید. در این مقاله روش هایی برای چک کردن وب سایت در چند ثانیه میباشد و نتایج هم در چند ثانیه دریافت خواهید کرد.
اگر شما هم روش های دیگری هم می دانید آن را در کامنت بنویسید و من آن را بررسی می کنم و در صورتی که درست بود آن را هم به این مقاله اضافه خواهم کرد. راه های چک کردن پایین بودن وب سایت عبارتند از :

1 ) ping

Ping  در واقع یک پیغام سلام به سرور می فرستد و در انتظار پاسخ آن می ماند. اگر پاسخ طول بکشد در نتیجه timeout رخ خواهد داد. Ping یک مقیاس اندازه گیری در ثانیه میباشد.
فرمان نوشتاری آن در ویندوز و لینوکس یکسان میباشد. فقط کلمه ping را با مقصد وارد کنید حالا مقصد می تواند یک آی پی آدرس باشد یا یک نام دامنه و منتظر پاسخ آن بمانید در پاسخ نتایج برای شما مشخص خواهد شد.
یکی از اسکریپت های آنلاین سرور پینگ که در Ping.eu واقع شده است ارائه دهنده ابزارهای شبکه ای دیگر مانند Traceroute و port چک میباشد.

2 ) Traceroute

شما می توانید با Tracerouter یک لیست از تمام جاده های شبکه ای  که شما از آن عبور می کنید تا به مقصد خود برسید مقایسه کنید. این جاده ها همان داده های شما میباشند که می خواهند به مقصد مورد نظر خود برسند. اگر همه چیز خوب باشد باید مقصد در پایان به نظر برسد. اگر این طور نبود شما با timeouts در مسیر روبرو شده اید.
ابزار Traceroute از دانشگاه Princeton میباشد که نشان دهنده Traceroute بین دانشگاه و بقیه سرورها بروی اینترنت میباشد. شما می توانید آی پی یا نام دامنه سرور را برای چک کردن وارد کنید.
Tracert یک دستور است که شما می توانید از آن در ویندوز برای ردیابی مسیر بین کامپیوتر خود و مقصد استفاده کنید. و دستور tracert IP یا tracert domain برای همین منظور در لینوکس استفاده کنید.

3 ) Domain Name System ( DNS )

خطاهای DNS بیشتر هنگامی که یک وب سایت تازه ثبت شده و یا در حال انتقال به یک سرور دیگر میباشد رخ می دهد. معمولا کمی زمان برای بروز رسانی رکورد های DNS و اشاره به سرور جدید نیاز دارد. DNS فراهم کننده اطلاعات مانند یک دفترچه تلفن میباشد. نام دامنه برای انسان های گذاشتن چون معمولا بسیار دشوار است آدرس آی پی مثلا ( 64. 233.161.18 برای گوگل ) به خاطر بسپاریم. مشکلات DNS زمانی رخ می دهد که سرور یا همان (Nameservers ) که مسؤلیت ترجمه نام دامنه به آی پی آدرس را دارد هنوز آی پی آدرس قدیم را در رکورد خود دارد در صورتی که وب سایت بروی یک آی پی آدرس جدید در حال اجرا میباشد.
شما می توانید اسکریپت گزارش آنلاین DNS برای دریافت گزارش های دقیق استفاده کنید. نتایجی که به رنگ سبز نشان داده می شوند یعنی خوب میباشد نتایجی که به رنگ قرمز یعنی خطاهایی وجود دارد و رنگ زرد هشدارها میباشند.

4 ) Proxies

پروکسی می تواند برای ایجاد اتصال به وب سایت ها حتی اگر مسیر مستقیم از کامپیوتر شما به آنها به نحوی مسدود باشد استفاده شود. شما می توانید با کامپیوتر دوست خود به سروری که شما نتوانستید با آن اتصال بر قرار کنید متصل شوید اگر عمل کرد بنابراین اشکال از کامپیوتر خود شما و اتصال شما خواهد بود.
شما می توانید صدها وب مبتنی بر پروکسی در Proxy.org پیدا کنید.

5 ) از کسی سؤال کنید

اگر شما ارتباط مستقیم با کابران خود دارید از آنها در خواست کنید که وب سایت خاصی که شما می خواهد بررسی کنند و آن را چک کنند که قابل مشاهده میباشد یا نه البته این راه علمی نمیباشد ولی ممکن است بعضی وقت ها هم مفید باشد چهار راه بالا علمی و نتایج دقیق و مؤثری را نشان خواهند داد.
سورس:
+ نوشته شده در دوشنبه پانزدهم دی 1393 ساعت 12:23 توسط طراحی سایت دارکوب بدون نظر

 

جوملا ماژول آیتم های مربوط به آیتم فعلی را دارد که آیتم های مرتبط را بر اساس متا کیورد نمایش می دهد. به جوملا نسخه 3 با بالا امکان جدیدی به نام Tags اضافه گردیده که مانند تگ وردپرس عمل می نمایید و به شما این قابلیت را می دهد که تگ های مرتبط به مقاله مورد نظر را مشخص نموده و در سایت صفحه ای برای آیتم ها با تگ های یکسان در نظر گرفته می شود که تاثیر بسیاری در سئو و رتبه بندی وب سایت خواهد داشت.

 

این ماژول توسط Ahmad Balavipour نوشته شده و قابلیت آن این است که آیتم های مرتبط را با توجه به تگ نمایش می دهد.

برای رویت این ماژول در سایت رسمی جوملا به آدرس Related item by tag مراجعه نمایید.

برای رویت این ماژول در سایت دارکوب به آدرس Joomla related article by Tag مراجعه نمایید. در این آدرس کلیه مطالب آموزشی و به روز رسانی های جدید این ماژول قرار داده می شود.

سایر ماژول های نوشته شده توسط احمد بالوی پور در آدرس http://extensions.joomla.org/extensions/owner/ahmadbalaviموجود است. در صورت رویت مشکل و خطا لطفا مورد را با دارکوب در میان بگذارید.

سورس:

ماژول آیتم های مرتبط جوملا

+ نوشته شده در پنج شنبه یازدهم دی 1393 ساعت 11:26 توسط طراحی سایت دارکوب بدون نظر